Murat Kurum: İstanbul’un parasını İl Başkanlığı binası almak için harcamayı biliyorsun

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa mitinginde vatandaşlara hitap etti.

‘ÖYLE BİR İSTANBUL HAYAL EDİYORUZ Kİ HİÇBİR HANEMİZDE DEPREM ENDİŞESİ KALMAYACAK’

Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, hiçbir hanemizde deprem endişesi kalmayacak
Bu şehre dair rüyaları, hayalleri ve hedefleri olduğunu söyleyen Kurum, “Fatih Sultan Mehmet’in de bir İstanbul hayali vardı. İstanbul fethedilecekti, fethedildi. Ayasofya, İslam’ın sembolü olacaktı, oldu. İstanbul barışın şehri olacaktı, oldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir hayali vardı. Bu şehir işgale uğradığında, bu şehre namahrem eli değdiğinde düşmanlara ne demişti? ‘Geldikleri gibi giderler.’ Geldikleri gibi de gittiler. Adnan Menderes’in bir İstanbul hayali vardı. O hayal etti ve gerçek oldu; ezan aslına döndü. Süleymaniye’den, Sultanahmet’ten ve Fatih’ten Allahu Ekber sesleri yeniden yükseldi. Turgut Özal’ın bir hayali vardı, hayal etti ve yaptı. İstanbul Boğazına ikinci gerdan takıldı, ikinci köprü yapıldı. Merhum Necmettin Erbakan’ın bir hayali vardı. Ayasofya zincirlerinden kurtulacaktı. Kurtuldu mu, kurtuldu. Ve işte, ‘Türkiye Yüzyılı’nın mimarı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir İstanbul hayali vardı. Hayaller gerçek oldu. Bataklık gitti, masmavi bir Haliç geldi. Çöp, çamur, çukur gitti, tertemiz bir İstanbul geldi. İstanbul Havalimanı geldi. Marmaray geldi. Avrasya Tüneli geldi. Kuzey Marmara Otoyolu geldi. Taksim Camisi geldi. Büyük Çamlıca Camisi geldi. Ayasofya onun iradesiyle prangalarından kurtuldu. Asya ve Avrupa İstanbul boğazının altından birleşti. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’yle üçüncü gerdan geldi. Ancak samimi hayaller, ancak gönülden kurulan hayaller muradına kavuşur. Şimdi bu kardeşinizin, Murat Kurum’un da bir hayali var. Bu hayali birlikte gerçekleştirmeye var mısınız?  Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, hiçbir hanemizde deprem endişesi kalmayacak, bütün yuvalarımız güvenli hale gelecek, trafik çile olmaktan çıkacak, engelli kardeşlerimiz, hanım kardeşlerimiz, genç kardeşlerimiz, emekli büyüklerimiz kendilerini yalnız hissetmeyecekler. Biz, bugün de, yarın da daima milletimizin her anında hep yanında olacağız.” diyerek İstanbul ile ilgili hayallerini paylaştı.

31 Mart sonrası hizmet anlayışıyla çalışacaklarını ve vatandaşın yanında olacaklarını ifade eden Kurum, “650 bin konutu dönüştürerek vatandaşımızın yanında olacağız. Metroları iki katına çıkararak yanında olacağız. İki yakaya tüneller yaparak yanında olacağız. Millet bahçeleriyle, kültür merkezleriyle, kreşlerle, çocuk sağlık merkezleriyle yanında olacağız. İşte biz bu dertle milletimizin zor anında nasıl yanında olduysak 31 Mart’tan sonra da aynı anlayışla olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

‘BİZİ ARAYANLAR İSTANBUL’U DEPREMDEN KORURKEN, MİLLETİMİZİN YUVALARINI YAPARKEN GÖRECEK’

“Bizi arayanlar tıpkı bugün olduğu gibi Gaziosmanpaşa’da Gaziosmanpaşalı kardeşlerimizin, sizlerin yanında bulacak” diyerek sözlerine devam eden Murat Kurum, “Bizi arayanlar dün nasıl Adıyaman’ın yollarında, Gaziantep’in yollarında bulduysa, yarın bizi Fikirtepe’de, bizi Kirazlıtepe’de, Tozkoparan’da bulacaksınız. Dün bizi arayanlar nasıl Sivas’ın, Erzurum’un, Trabzon’un yollarında bulduysa, bundan sonra da bizi Kâğıthane’de, Sultanbeyli’de, Sancaktepe’de bulacaksınız. Dün bizi nasıl Maraş’ın,  Hatay’ın, Gaziantep’in dar sokaklarında bulduysanız, yarın Sarıyer’de, Beşiktaş’ta, Kadıköy’de bulacaksınız. Depremde Güzel İzmir’imizde, Bayraklı’da bulduysanız, Elazığ’da Malatya’da bulduysanız; şimdi de Avcılar’da, Çatalca’da, Büyükçekmece’de bulacaksınız. Bizi arayanlar dün nasıl yangınlarda Antalya’da, Muğla’da, Manavgat’ta bulduysa; yarın da Küçükçekmece’de, Bağcılar’da, Güngören’de bulacaksınız. Bizi arayanlar; dün nasıl Karadeniz’de sel bölgelerinde bulduysa bugün de Esenler’de, Bakırköy’de, Fatih’te bulacaksınız, 39 ilçemizde bulacaksınız. Bizi arayan herkes; başımızda baretimizi görecek, ayağımızda çizmelerimizi görecek. Bizi arayan herkes; İstanbul’u depremden korurken, milletimizin yuvalarını yaparken görecek.” dedi.

‘BU SÖZ, ONLARIN VERİP DE TUTMADIKLARI SÖZLERE BENZEMEZ’

Hiçbir zaman polemiklerin ve gereksiz kavgaların arkasında olmayacaklarını sözlerine ekleyen Kurum, “Bizi kimse, tatil beldelerinde, havuz başlarında, otel lobilerinde bulamaz. Bizi arayanlar; bu şehirde, ev sahibi olmayan tek bir kişi kalmayana kadar sosyal konut üretirken bulacak. Bu şehirde, hiçbir annemiz deprem korkusu çekmesin diye, 650 bin yeni yuva yaparken bulacak. Tarihin, milletin, vicdanın ve Cumhurbaşkanımızın huzurunda söz veriyoruz. Ama unutmayın. Bu söz, onların verip de tutmadıkları sözlere benzemez. Çünkü biz söz verdik mi o sözü tutarız. Bu söz, yaptıklarıyla konuşanların sözüdür. Bu söz, eser adamlarının sözüdür. Bu söz, sağlam adamların sözüdür, bu söz Murat Kurum sözüdür. Bu söz liderimiz, Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan’ın sözüdür.” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’UN HAKKINI İSTANBUL’A TESLİM EDECEĞİZ

Mevcut İBB yönetiminin İstanbul’da başlayıp da bitirdiği tek şeyin İstanbul olduğunu söyleyen Kurum, “Metrolar bozuldu, umursamadılar. İstanbul halkını metrobüsleri itmek zorunda bıraktılar. Tramvaylar rayların üzerinde kaldı. Otobüsler yandı, tutuştu. İş yapmadıkları gibi, tembelliklerini bile ‘çalıştırmıyorlar’ algısıyla üzerinden atmaya çalıştılar. Halbuki çalıştırmayan onlardı. İstanbullulara gitmesi gereken hiçbir hizmet tıkır tıkır çalışmıyordu, ama ne hikmetse balya balya paraları saymaya yarayan para makineleri tıkır tıkır işliyordu. Ama siz merak etmeyin, biz İstanbul’un kaynağını İstanbul’a, Gaziosmanpaşa’ya harcayacağız. İstanbul’un hakkını İstanbul’a teslim edeceğiz.” dedi.

‘İSTANBUL’A HİZMET ETMEK YERİNE İSTANBUL’U CEZALANDIRDILAR’

Mevcut İBB yönetiminin binlerce kadın emekçinin emeği ve ekmeğiyle oynadığını ve işine son verdiğini vurgulayan Kurum, “Kadınlarımızın emeğine ihtiyaç duyan İSMEK’in bütün şubelerini kapattılar. Meydanlarda verdikleri vaatleri, makamlarına oturdukları gün unuttular. Gaziosmanpaşa’yı hatırlamadılar, ne sorunu var bir dönüp bakmadılar. İstanbul’a hizmet etmek yerine İstanbul’u cezalandırdılar.” dedi.

Hiçbir yatırım gerektirmeyen İSPARK’ın bile zarara uğratıldığının altını çizen Kurum, “Çünkü İstanbul’un bütün kaynaklarını rant olarak görüyorlar. Rant görüp kapı arkasında kurdukları ittifaklarla birlikte peşkeş çekiyorlar. Kırklareli Belediye Başkan adayı, ‘Beni eş genel başkan ve yarı zamanlı belediye başkanı aradı, sen adaylıktan çekil, biz sana İstanbul’da bir makam verelim dediler’ diyor. İstanbul senin babanın çiftliği mi kardeşim? İstanbul’u rant olarak göremezsin, İstanbulluya hizmet etmek zorundasın, liyakatli kadrolara teslim etmek zorundasın. Ama 31 Mart hesap günüdür. 31 Mart’ta da onlar hüsrana uğrayacaklar. 31 Mart’ta sandık gelecek, hesap kesilecek. İstanbullular 31 Mart’ta bu kaybolan yılların hesabını sandıkta soracak.” diyerek sözlerine devam etti.

Her zaman Gaziosmanpaşa’nın yanında olmaya devam edeceklerini belirten Kurum, “Alibeyköy-Küçükköy Tramvay Hattı, Vezneciler- Sultangazi Metro Hattı, Kazlıçeşme-Levent metrosunu yapacağız. Gaziosmanpaşa’ya hizmetleri bu kardeşiniz getirecek. Gaziosmanpaşa’mız bizi iyi bilir. Biz Gaziosmanpaşa’mızı iyi biliriz. Yıldıztabya’da, Bağlarbaşı’nda, Yeni Mahalle’deki dostlarımız bizi iyi tanır. Verdiğimiz sözün senet olduğunu bilir. Sarıgöl, Karayolları ve Mevlâna Mahallemiz de bizi çok iyi bilir. Buralarda yaklaşık 7.000 konutluk bir kentsel dönüşüme imza attık.” diyerek Gaziosmanpaşa’ya yönelik projelerini sıraladı.

‘İSTANBUL’UN PARASINI İL BAŞKANLIĞI BİNASI ALMAK İÇİN HARCAMAYI BİLİYORSUN’

5 yılda sadece Gaziosmanpaşa’da İBB’nin tüm İstanbul’a yaptığından daha fazla konut dönüşümü yaptığının altını çizen Kurum, “Bizim sadece Gaziosmanpaşa’da yaptığımız konut sayısı İBB’nin 39 ilçede 5 yılda yaptığı proje sayısından daha fazla. Neredeyse iki katı. İşte anlayış bu. Ama öbür tarafta İstanbul’un kaynaklarını kendi geleceğin için harcamasını iyi biliyorsun. İstanbul’un parasını balya balya il başkanlığı binası almak için harcamayı biliyorsun. Ama iş Gaziosmanpaşa’ya geldiğinde, kentsel dönüşüme geldiğinde ortada yoksun.” diye konuştu.

‘ONLAR İSTANBUL’UN KAYNAKLARINI ÇARÇUR EDERKEN BU KARDEŞİNİZ 11 İLDE 180 BİN KONUTUN TEMELİNİ ATIYORDU’

İBB’nin Gaziosmanpaşa’da çakılı bir çivisi olmadığını dile getiren Kurum, “Olmaz çünkü böyle bir dertleri yok. Ben 81 ile gittim, 81 ilde benim alın terim, emeğim var. Bunlar İBB’de deprem bütçesi görüşülürken kapı arkasında zoom toplantıları yapıyordu. Onlar İstanbul’un kaynaklarını çarçur ederken bu kardeşiniz 11 ilde 3 ayda 180 bin konutun temelini atıyordu. Onlar bizim yaptığımız projelerimizi hayallerinde bile göremezler. Zaten uykusuzlarmış. Günleri uykusuz geçiyor, telaşlılar. ‘Murat’ ismini duyduğunda bir o yana bir bu yana savruluyor. Ona Murat Kurum o kadar ağır geldi ki duymamak, görmemek için televizyonlara çıkmıyor. Televizyonlarda ona cevap veremeyeceği sorular sorarlar diye televizyonda programa katılamıyor.” dedi.

ONLARIN İSTANBUL’A KAYBETTİRDİKLERİ 5 YILIN TELAFİSİNİ YAPACAĞIZ

Mevcut yönetimin metro ihalelerini iptal eden, tünellere hafriyat döken, temel atmama töreni yapan ve İstanbul’un kaynaklarını çarçur eden, koca 5 yılda tek bir metro ihalesine çıkmayan, verdiği vaatleri hatırlamayan, yol yürüdüğü arkadaşlarını sırtından hançerleyen, yol yürüdüğü genel başkanını yolda  görse yolunu değiştiren, birlikte çalıştığı tüm arkadaşlarını saf dışı bırakmış ve yanında kendisinden başka kimsenin olmadığı, kibri aklının önüne geçmiş ve tembel biri olarak hatırlanacağını sözlerine ekleyen Kurum, “İstanbul seni böyle hatırlayacak. Ne acı ki böyle aziz bir şehre hizmet edip böyle hatırlanmak… Ama siz merak etmeyin onların İstanbul’a kaybettirdikleri 5 yılın telafisini yapacağız. 5 yılda 10 yıllık, 15 yıllık çalışacağız. Bir elimizle metro şantiyelerinde çalışırken bir elimizle kentsel dönüşümü yapacağız. Biz her zaman bu milletin yanında olacağız. Milletimizle el ele tutuşacağız. Geçmişte nasıl yaptıysak bundan sonra da çalışacağız, çalışacağız, çalışacağız.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Mitinge Murat Kurum’un yanı sıra Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, AK Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Fatih Aydemir, MHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Korhan Çalışkan, MKYK üyeleri, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x