İran Cumhurbaşkanının helikopterini TÜRK TİHA’sı buldu. İşte TİHA’nın ulaştığı enkaz görüntüleri

Milli Savunma Bakanlığı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin kaza yapmasının ardından, arama faaliyetlerine katılmak üzere Akıncı TİHA ve gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter görevlendirdi.

Helikopterin bulunması amacıyla Akıncı TİHA, İran semalarında uçuş gerçekleştirdi. Akıncı TİHA’nın uçuşu hem orta doğu’da hem de dünya genelinde birçok insanın ilgisini çekti.

Dünya genelinde tüm uçuşların rotalarını anlık olarak veren FlightRadar24 uygulamasına göre 200 bini aşkın kişi Akıncı TİHA’nın İran semalarındaki arama hareketlerini takip etti.

Rakamlara göre, Akıncı TİHA dün dünyada en çok takip edilen hava aracı konumunda oldu.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, dün helikopterle, İran-Azerbaycan sınırında bir barajın açılış törenine Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile katılmıştı.

İran devlet televizyonu, Reisi’nin helikopterinin bölgeden ayrılırken sert iniş yapması sebebi ile kazanın meydana geldiğini; Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim’in de helikopterde bulunduğunu duyurmuştu.

Akıncı TİHA İran hava sahasında göreve başladıktan birkaç saat sonra İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopterin enkazı olabileceği düşünülen bir ısı kaynağını tespit ederek koordinatlarını İranlı makamlar ile paylaştı.

İranlı yetkililer, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın helikopter kazasında hayatını kaybettiğini duyurdu.

AY YILDIZ ÇİZDİ

FlightRadar24 uygulamasında, Akıncı İHA’nın İran’daki görevini başarıyla tamamlayıp yurda dönmesinin ardından, Van’daki üssüne inişi öncesinde gökyüzünde ay yıldız rotası çizdiği görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x